VRAŤME ČESKO DO NORMÁLU

Cest, jak potlačit epidemií je několik. Některé bolí – třeba celostátní lockdown. Musí být dostatečně přísný, aby snížil reprodukční číslo viru co nejníže pod jedničku a zároveň dostatečně dlouhý, aby během něho poklesl počet nemocných na dostatečně nízké hodnoty. Po jeho rozvolnění se reprodukční číslo, a později i počty denně infikovaných pacientů, vrátí na původní hodnoty. Druhá možnost je plošné jednorázové testování obyvatelstva. Je logisticky náročné, neboť musí proběhnout v jeden okamžik, musí se ho dobrovolně (nebo jako na Slovensku „dobrovolně“) zúčastnit co největší část obyvatelstva, a to přednostně ta část, která žije aktivním životem a nejvíce šíří nákazu. V Česku, kde je dnes důvěra v státní institucemizivá, hrozí, že by se akce proměnila ve frašku a obří tunel na veřejné prostředky. Třetí možnost je poctivé a důkladné trasování nakažených a jejich kontaktů. To je sice nejlevnější a při nízké intenzitě epidemie i nejúčinnější, vyžaduje však fungující a státní hygienu, tedy něco, co jsme měli naposledy snad před 20 lety. Proto je nyní zcela mimo možnosti Česka.

Existuje však i čtvrtá možnost. Jedná se o semiplošné testování, zaměřené na ty segmenty obyvatelstva, které hrají hlavní úlohu při šíření epidemie. Tedy především na lidi mladšího a středního věku, kteří chtějí či dokonce musí žít aktivním společenským životem, zúčastňovat hromadných akcí nejrůznějšího charakteru – kulturních, sportovních, vědeckých, turistických, ale i třeba politických. Právě oni jsou přitom nejméně ohroženi covidem, takže mají nižší motivaci dodržovat protiepidemická opatření, nebo se nechávat v případě podezření na nákazu testovat. Právě takový typ chytrého semiplošného testovaní představuje program VYMYŤME COVIDA. Jaké jsou konkrétní výhody:

  1. Spolehlivost – k dispozici je plnohodnotný skríninkovýPCR test – zachytí více než 90 % nakažených, a to v okamžiku, kdy jsou nejinfekčnější – mají největší virovou nálož, nikoli až v okamžiku, kdy už mají nejvíce protilátek a nemusí už virus ani šířit.
  2. Pohodlí pro vyšetřované – provádějí se výtěrem z úst, nikoli odběrem vzorku z nosu.
  3. Bezpečí pro vyšetřující– virus je od prvního okamžiku po odběru inaktivován (na rozdíl od antigenních testů, kdy je naopak udržován v původní (infekční) podobě a nepracuje-li se v hazard boxu, nevyhnutelně nakazí testující osoby,
  4. Rychlost – umožňují otestovat všechny účastníky přímo v den konání mnohatisícové akce, případně ve školách a na pracovištích.
  5. Obrovská kapacita – jedna laboratoř dokáže vyšetřit i stovky tisíc vzorků denně.
  6. Láce – jsou levnější než jakékoli jiné testy – pro organizátory hromadných akcí vyjde testování jednoho účastníka pod 200 Kč.
  7. Přívětivost – společenský život neomezují, ale podporují – čím více se bude konat akcí provázených testováním, tím rychleji budou počty nekažených klesat a tím dříve epidemii zastavíme.
  8. Jedná se o českou metodu, využívající české testy. Vysoká přidaná hodnota i daně zůstávají v Česku. Jde přitom o svépomocnou metodu – jarní epidemii jsme zastavili sami pomocí doma ušitých roušek. Zimní vlnu zastavíme rovněž bez pomoci státu – otestujeme a vytrasujeme se sami!

Nejedná se o komerční aktivitu – držitelem knowhow je neziskové sdružení a je i nabízeno státu zdarma. Primárním cílem akce není vydělat peníze, ale obnovit kulturní a společenský život.  Tedy – vrátit Česko co nejrychleji do normálu!